برای مديران IT مسير مراكز داده جديد كاملا واضح و آشكار است: حركت به سمت يك شبكه تمام IP و تكميل مسير با برنامه‌های پيشرفته IP همچون اشتراك‌گذاری بلادرنگ.

شركت‌ها چند وقتی است كه حركت به سمت يك شبكه تمام IP را آغاز كرده‌اند. بسياری از آنها صورت وتصوير بر روی IP را پياده‌سازی نموده‌اند و قصد دارند شبكه‌‌های frame relay و ديگر لينك‌های خصوصی سازگار با اتصالات IP محض مثل اتصالات فراهم شده از طريق شبكه‌های مبتنی بر MPLS را ايجاد نمايند.

"اريك دورند" مدير IT شركت مهندسی Psomas و " جيم كلين" مدير بخش تكنولوژی و سرويس‌های اطلاعاتی Saugus Union School District (كه هر دو به عنوان شركت كنندگان نهايی در Network World Renovator Awards سال جاری شركت داشتند) حركت به سمت شبكه‌های تمام IP ‌كامل را آغاز كرده‌اند.

هدف دورند و كلين رسيدن به اشتراك‌گذاری بلادرنگ به همراه برنامه‌های پيشرفته IP و يك شبكه تمام IP می‌باشد.طراحی برای شبكه پيشرفته IP

دورند می‌گويد، در يك دنيای كامل ترسيمات cad/cam قابل اعتماد برای كاربران می‌تواند در هر كجا و هر زمان قابل دسترسی باشد. مهندسان می‌توانند با استفاده از برنامه‌های Whiteboard و كنفرانس ويديويی از طريق LAN بی‌سيم، اتصالات ماهواره‌ای يا سلولی از دفاتر راه دور و اطلاعات روی سايت بر روی پروژه‌های ساخت تشريك مساعی كنند.

اكنون دورند در حال پايه‌ريزی چنين طرحی برای رسيدن به اين شبكه می‌باشد.

او می‌گويد، ما به عنوان يك شركت مهندسی با فايل‌های بزرگ CAD كه هر كدام به طور ميانگين 300 تا 500 مگابايت هستند، كار می‌كنيم. البته تا وقتی كه شركت ما گسترش نيافته‌ بود و همه كاركنان در يك دفتر كار می‌كردند مشكل عمده‌ای وجود نداشت، اما با گسترش شركت (20 درصد در سال در طی دو سال گذشته) متوجه شديم كه واقعا به اشتراك‌گذاری كار در دفاتر مختلف خود نياز داريم.

دورند شبكه frame relay خود را با يك توپوگرافی IP محض كاملا يكپارچه و مبتنی بر MPLS جايگزين نموده است. او می‌گويد، مزيت اينكار در اين است كه می‌توانيم اتصالات دفتر به دفتر را در جاييكه قبلا مجبور بوديم از يك هاب اصلی استفاده كنيم، داشته‌ باشيم. ما تعداد رفت و آمدها را كاهش داده‌ايم در نتيجه سرعت دستيابی به داده افزايش يافته است.

او همچنين سرورهای فايل شعبه‌های آريزونا، كاليفرنيا، كلرادو، نوادا و Utah شركت را به صورت تعدادی مراكز داده مجهز به دستگاه‌های سرويس‌های فايل Steelhead از Riverbed Technology ادغام نموده است. اين دستگاه‌ها امكان دسترسی بلادرنگ و به اشتراك‌گذاری متمركز ديتا از طريق WAN را فراهم می‌سازند.

دورند می‌گويد، ما قبلا همگام‌سازی آف‌لاين فايل را سريع انجام می‌داديم، اما يك روز زمان تلف شده نيز داشتيم و در ضمن مديريت اين فرآيند نيز مثل يك كابوس بود. كاربران می‌خواستند بدانند كه آيا ‌می‌توانند كارهای خود را بين دفاتر به اشتراك گذارند يا خير. پاسخ ما به آنها منفی بود. اما اكنون ما می‌توانيم چنين امكانی را فراهم سازيم. مزيت ديگر، سهولت بازيابی فايل است كه به علت خطای انسان به طور مكرر مورد نياز می‌باشد.

انتقال به يك شبكه تمام IP يكپارچه Psomas را به باز كردن سريع دفاتر جديد بدون نياز به تجهيزات و كاركنان زياد قادر ساخته است. در حقيقت با اينكه شركت در طی دو سال گذشته آنچنان گسترش يافته كه 620 مشتری را پشتيبانی می‌كند، تعداد كاركنان از 14 نفر تجاوز نكرده است.

دورند می‌گويد، ما می‌توانيم با حداقل يك سرور، يك روتر، يك سوئيچ ، يك دستگاه و يك لوله بزرگ دفاتر جديد خود را باز كنيم. ما اين دفاتر را به گونه‌ای ايجاد می‌كنيم كه فضای كمتری برای LAN مورد استفاده برنامه گيرد و علاوه بر كاهش هزينه امكان مديريت از راه دور نيز فراهم شود. اين روش ما را قادر می‌سازد تا به عنوان يك شركت در حال گسترش در هزينه‌های خود صرفه‌جويی كنيم.

در مرحله بعد دورند شبكه‌های SAN) IP Storage-area) را برای كامل نمودن دستگاه‌های سرويس‌های فايل مورد ارزيابی برنامه می‌دهد. او می‌گويد، مزيت عمده اين شبكه‌ها كاهش هزينه‌ها می‌باشد. IP SAN امكان داشتن منابع ذخيره off-site كمتر را برای Psomas فراهم می‌سازد. زمانيكه سيستم اصلی آماده شود، منابع ذخيره‌سازی اضافه با قيمت ارزانتر فراهم خواهند شد. ما می‌توانيم بك‌آپ‌های مجاور خط (near-line) داشته باشيم و نياز به نوارها را به حداقل برسانيم. در ضمن می‌توانيم نوارها را به جای يكبار در هفته فقط يك بار در ماه ارسال كنيم.

البته دورند به موانع و مشكلات طرح نيز اشاره می‌كند. به عنوان مثال يكی از مشكلات قيمت بالای دستگاه‌های Riverbed (حدود 10000 دلار برای يك دستگاه) است كه برای هر پروژه هزينه گزافی را ايجاد می‌كند.

در ضمن سرعت كند كارت‌های سلولی بی‌سيم- عنصر مهم ديدگاه‌ دستيابی از هر جا و در هر زمان دورند نيز با سيستم سيار نااميد كننده است.

ما نمايشی از كارتهای IP سلولی با VPNهای overlay راه انداختيم و نتيجه وحشتناك بود. سرعت 100 تا 300 كيلو بيت در ثانيه كارت‌ها برای انتقال فايل‌های بزرگ شركت بسيار كند است. دورند از ظهور كارت‌های EVDO كه طبق گفته حاملان ازسرعتی تا دو مگابيت در ثانيه برخوردارند بسيار خوشحال است اما منتظر نسخه‌ای از آنها می‌باشد كه منطقه بزرگتری را تحت پوشش بگيرند.استفاده از شبكه‌های تمام IP ‌در مدارس

كلين نمی‌خواهد مانند دورند از شبكه‌های پيشرفته IP ‌در بخش‌های خاص استفاده كند بلكه قصد دارد ترتيبی دهد كه هر كجا كاربر خواست بتواند اين شبكه‌ها را به كار گيرد. او می‌گويد، برای ما، تشريك مساعی به اين معناست كه مجبور نباشيم تمام دانش‌آموزان و دانشجويان را برای يك نمايش در يك اتاق جمع كنيم. اينكار سخت است و وقت زيادی می‌گيرد. ما می‌توانيم با استفاده از يك شبكه IP پيشرفته و برنامه‌های آن نمايش را در تمام كلاس‌ها نشان دهيم. اين كار باعث صرفه‌جويی در زمان و ارائه نمايشات بيشتر می‌شود. بعضی از سخنگويان برای گروه‌‌های كوچكتر مثل دانش‌آموزان يك كلاس راحت‌تر صحبت می‌كنند. در چنين مواردی امكان ارائه نمايش در هر كلاس به صورت بلادرنگ موجود می‌باشد.

كلين در ضمن می‌خواهد امكان ارتباط معلمين با يكديگر را بدون نياز به ترك كلاس فراهم سازد. او به همين منظور و نيز برای رسيدن به ديگر موقعيت‌های تشريك مساعی به سمت استفاده از يك شبكه تمام IP مجهز به VoIP، شبكه‌های بی‌سيم و ويديو گام برداشته است. وی دو سال پيش منطقه‌ای شامل 16 مدرسه در مقاطع مختلف را برای يك شبكه نسل بعد آماده نمود. تكنولوژی Power Over Ethernet، برای مراكز ديتا، توانايی ارائه آسان نقاط دستيابی بی‌سيم را در اختيار او برنامه می‌دهد. او سعی نموده تا حد امكان پلاتفرم را انعطاف پذير سازد.

كلين 700 دستگاه تلويزيون را در كلاس‌های اين مدارس نصب نمود. تلويزيون‌ها با استفاده از شبكه مبتنی بر IP و از طريق يك سيستم بازيافت مديا كه امكان ارسال و ارائه نمايشات و آموزش ابزارها را فراهم می‌سازد، كنترل می‌شوند. در ضمن آنها گروه‌بندی شده اند و امكان تغيير و كنترل صدا و كانال‌ها از طريق يك سيستم سرور مركزی فراهم می‌باشد.

اما هنوز شبكه تلويزيونی هر مدرسه مستقل از مدارس ديگر می‌باشد. گسترش اين سيستم يكی از مراحلی است كه كلين قصد دارد با يك شبكه پيشرفته IP‌ كامل به آن برسد. بعد از شناخته شدن ديدگاه او مدارس می‌توانند برنامه‌ها را با يكديگر به اشتراك بگذارند. اما يكی از موانع برای رسيدن به اين هدف نياز به نرم‌افزار مخصوص در هر ايستگاه كاری سرويس گيرنده می‌باشد كه هزينه گزافی را دربردارد.

كلين كلاس‌های Saugus Union را به قابليت VoIP مجهز نموده است (700 تلفن IP در سراسر ناحيه برنامه گرفته است) او می‌گويد، مدارس ما دارای سرويس تلفن معمول برای تمام كلاس‌ها نبودند بنابراين استفاده از اين قابليت يك مزيت بزرگ محسوب می‌شود.

هزينه يك سيستم قديمی PBX برای پشتيبانی از كل منطقه با هزينه شبكه 3Com VoIP مجهز به ويژگی‌هايی پيغام گذاری متحد (unified messaging)‌ تفاوت چندانی ندارد. اما شبكه VoIP دارای انعطاف پذيری و كارآرايی است كه سيستم PBX از آنها بهره‌ای نبرده است. شما می‌توانيد تما تماس‌ها را از طريق لينك‌های WAN مسيريابی كنيد و اين باعث صرفه‌جويی در هزينه می‌شود.

يكی ديگر از مزايای بزرگ VoIP و شبكه تمام IP توانايی باز كردن سريع سايت‌ها به صورت آن‌لاين می‌باشد. كلين می‌گويد، ما منطقه در حال گسترش داريم و نبايد مجبور باشيم برای استفاده از هر سرويس جديد در هر محل با يك شركت تماس بگيريم. بلكه می‌توانيم خودمان اينكار را انجام دهم. اين مزيت بزرگی است.

در نهايت كلين تمايل دارد از تركيبی از بی‌سيم و VoIP برای دستيابی از هر جا و در هر زمان استفاده كند. او معتقد است كه همه می‌‍‌توانند تلفن‌هايشان را با خود حمل كنند و همزمان به سيستم VoIP به صورت بی‌سيم دسترسی داشته باشند.مسيرناهموار

"ويجی سانكاران" مدير تكنولوژی فراگير گروه IT شركت فورد در Dearborn می‌گويد، شبكه تمام IP يك نتيجه مسلم در شركت فورد می‌باشد. در واقع استفاده از اين شبكه اجتناب ناپذير است. اما ابتدا قطعات اين پازل بايد آماده شوند. به عنوان مثال سازندگان اتومبيل بايد مقررات توسعه كد را در دستگاه‌های مبتنی بر IP تعبيه شده در وسايل نقيله اعمال نمايند. اين دستگاه‌ها اطلاعاتی مبنی بر سلامت وسيله نقليه را از طريق زير ساخت IP به سازندگان و فراهم كنندگان سرويس می‌فرستند. تعداد زياد اين دستگاه‌های تعبيه شده فشار زيادی به گروه‌های IT وارد می‌كند. ارتقا نرم‌افزار در زمانيكه يك اتوميل به فروش می‌رسد، مشكل است و در نتيجه آسيب‌هايی كه به دليل مشكلات نرم‌افزاری ايجاد می‌شوند در صنعت اتومبيل‌سازی از يك سير صعودی برخوردار هستند.

او در ادامه می‌گويد، ما در دنيای مبتنی بر جز رشد يافته‌ايم. اكنون ناچاريم در باره يكپارچه‌سازی اين دستگاه‌های مبتنی بر IP در محصولات فكر كنيم.

مديريت ديتا نيز مسئله مهم ديگری می‌باشد. سانكاران می‌گويد، با وجود اين ارتباط چگونه می‌خواهيد اين اطلاعات را مديريت كنيد؟ چگونه ديتا را به دست آورده و ذخيره می‌كنيد؟

در حاليكه سانكاران درباره مديريت نرم‌‌افزار و ديتا در شبكه IP نگران است، چاك يوك مدير مهندسی راه‌كارهای تجاری شبكه شركتی در دنور معتقد است كه خود لايه اتصال مشكلی است كه بر سر راه اين شبكه برنامه دارد. او كه نويسنده مقاله در [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) Network World) نيز می‌باشد در اين باره می‌گويد، ما می‌توانيم با استفاده از يك شبكه IP كامل و عالی تشريك مساعی بلادرنگ از هر جا داشته‌ باشيم. به عنوان مثال من می‌توانم با استفاده از اين شبكه يك سند MS World را باز و آن را ويرايش نمايم و يا اينكه در يك نشست Whiteboard از راه دور شركت كنم. امروز نمی‌توانم به دليل كندی سرعت اتصال بی‌سيم چنين كارهايی را انجام دهم. اين يكی از بزرگترين مشكلات اين تكنولوژی است. شما می‌توانيد IP را در هر كجا برنامه دهيد اما برنامه دادن آن در يك زير ساخت قابل استفاده يك چالش بزرگ محسوب می‌شود.

يوك در ادامه می‌گويد، مشكل اين است كه كاريرها نمی‌توانند يك اتصال كيفيت بالا را تضمين كنند. كاريرها بايد استانداردی برای كيفيت سرويس تعيين نمايند. اين يك مسئله مربوط به تكنولوژی نيست.

يوك در مورد برنامه‌های IP پيشرفته بسيار خوشبين است وجود مشكلات را پيش‌بينی نمی‌كند و می‌گويد، آسانترين بخش اين پروژه لايه برنامه‌های كاربردی است. برنامه‌های مبتنی بر وب و سرويس‌های وب ما را قادر می‌سازند تا برنامه‌ها را در يك محيط تمام IP ‌برنامه دهيم.

اما شركت‌ها نبايد انتظار داشته باشند كه خيلی سريع به مزايای شبكه تمام IP برسند. اين مزايا زمانی حاصل می‌شود كه يك زير ساخت استاندارد شده و متمركز را پياده‌سازی نماييد كه نه تنها ترافيك مرتبط با IP مثل صوت و ديتا بلكه بيشتر از آن را در بر گيرد. با تغيير دادن زير ساخت‌های متمايز و كاهش سرشماری به ارزش تكنولوژی خواهيد رسيد.

IPV6

همزمان با راه يافتن برنامه‌های پيشرفته IP به شبكه‌های شركتی، محققان و فراهم كنندگان سرويس‌ها اميدوارند شاهد حركتی مشابه به سمت IPV6 يعنی جايگزين صبور IPV4، باشند.

هنوز پروژه‌های آزمايشی كه به هدف ثابت كردن توانايی‌های ‍ IPV6 طراحی شده‌اند نتوانستند نشان دهند كه اين تكنولوژی چگونه می‌تواند تجارت را به سمت موقعيت مملو از برنامه‌های پيشرفته IP سوق دهد. كار برنامه‌های كاربردی در آزمايشات زير ساخت جنبه فرعی دارد. بن شوتز يكی از مهندسان دانشگاه نيوهمپشاير در دورهام می‌گويد، در آزمايشات MoonV6، محققان ارزيابی‌های كاملی از پروتكل روتينگ IPV6 و point-to-point protocol Over Ethernet انجام دادند اما هنوز برنامه‌های پيشرفته را مورد بررسی برنامه نداده‌اند. NH آزمايش MoonV6 را كه تشريك مساعی بين كنسرسيوم دانشگاه North American IPV6 Task Force، Internet2 و وزارت دفاع آمريكا است ، كنترل می‌كند. IPV6 توسعه يافته توسط IETF با دو ويژگی IPsec و مديريت ساده به منظور امنيت بالا بسيار جلب نظر می‌كند. اين تكنولوژی با فضای آدرس 128 بيت خود ميزان تقريبا نامحدودی از سيستم‌های يكسان در اينترنت را پشتيبانی می‌كند. شوتز عدم وجود امكانات توسعه برنامه‌های پيشرفته مناسب IPV6 را تصديق می‌كند و در انتظار آزمايش ابزارهای تشريك مساعی بلادرنگ و ديگر برنامه‌های كاربردی برای نشان دادن چگونگی عملكرد IPV6 می‌باشد. بنابر اظهارات او تا اين تاريخ كار برنامه‌ها در آزمايش MonV6 بر روی اجرای برنامه‌های Streaming media Unicast و multicast در شبكه متمركز بوده است.

نتايج حاصل از آزمايشات برنامه‌های پيشرفته می‌تواند به افزايش انتخاب IPV6 در تجارت كمك كند زيرا اين پروتكل هنوز در تجارت جای چندانی باز نكرده است.

ويجی سانكاران می‌گويد، ما تحقيقاتی بر روی IPV6 انجام داده‌ايم اما جايگاه واقعی اين پروتكل مشخص نيست. سانكاران كه يكی از اعضای IPV6 Business Council نيز هست در ادامه می‌گويد، IPV6 برای راهيابی پيغام‌ها و آگاهی از آدرس‌ نهايی بسيار مناسب است. هر كاری كه ما برای كارهای تجاری خود انجام می‌دهيم به يك انگيزه قوی نياز دارد و چيزی كه با آن مقابله می كنيم اين است در حاليكه عنوان پيغام می‌تواند دارای اطلاعات اضافه باشد ما هنوز برنامه‌هايی را كه ما را به سرمايه‌گذاری در جهت شبكه IPV6 ترغيب كند، نيافته‌ايم. با چنين منابع محدودی شركت فورد ترجيح می‌دهد يك ساختار بی‌سيم جامع در اطراف محوطه داشته باشد. اين ساختار در مقايسه با IPV6 مزايای احتمالی بيشتری در كوتاه مدت خواهد داشت.

كلين می‌گويد، آدرس دهی نامحدود IPV6 در زمانيكه Saugus Union School District از VoIP استفاده می‌كرد برای اين شركت موثر واقع شد. Network Address Translation يا NAT كه برای تخصيص آدرس‌های IP به تلفن‌ها VoIP مورد استفاده برنامه می‌گيرد، می‌تواند در هنگام تماس با خارج از شركت مشكلاتی را ايجاد كند. با IPV6 هر تلفن IP دارای يك آدرس منحصر به فرد خواهد بود كه قابليت‌های بی‌سيم VoIP را افزايش می‌دهد. اما كلين به جای كار با IPV6 راه مناسب ديگری برای اين مشكل يافته است. البته او می‌گويد كه چنين راهی هميشه مناسب نيست و نهايتا شبكه‌های IP پيشرفته حقيقی به PV6 نياز خواهند داشت.

فيل ادهولم، مدير ارشد تكنولوژی و قائم مقام معماری شبكه بخشی از شركت نورتل می‌گويد، بعضی از برنامه‌ها مثل VoIP توانايی انجام دادن Port Mapping را ندارند. بنابراين داشتن آدرس‌های IP‌ مجزا از اهميت خاصی برخوردار است. در تشريك مساعی بلادرنگ مثل پيغام فوری آگاه از حضور (Presence-aware) برای كاركنان به IPV6 نياز خواهد بود. چيزی كه كاربران را به استفاده از IPV6 ترغيب می‌كند نياز به اتصالات مداوم است. NAT در اين مورد كمكی نمی‌كند. اگر مدارك جالب مبتنی بر عملكرد مناسب برنامه‌ها را در IPV6 درنظر نگيريم، باز هم متوجه خواهيم شد كه اين پروتكل يك پيشرفت طبيعی را برای مديران IT به ارمغان خواهد آورد، بدينصورت كه آنها می‌توانند با جايگزين كردن تجهيزات اصلی با محصولات مبتنی بر IPV6 به تكنولوژی‌های جديد برسند. در حال حاضر فروشندگان اصلی مانند سيسكو و Juniper Networks در حال آماده ساختن و عرضه سوئيچ‌ها و روترهای مبتنی بر IPV6 هستند. شركت مايكرسافت نيز قول داده كه پشتيبانی از IPV6 را در جديدترين سيستم عامل خود ارائه نمايد.

اما به گزارش IPV6 Forum هنوز مديريت، برنامه‌های كاربردی، ميان‌افزارها و زيرساخت‌های امنيتی لازم برای اكثر شبكه‌‌های توليد موجود نيست. البته هواداران IPV6 نااميد نيستند و شعار "هم اكنون از IPV6 استفاده شود" را تكرار می‌كنند. برای رسيدن به يك موفقيت ايده‌آل IP پيشرفته، استفاده از IPV6 اهميت فراوانی دارد زيرا ميلياردها دستگاه بدين شكل به كار گرفته خواهند شد.

وينت كرف، قائم مقام ارشد استراتژی تكنولوژی MCI می‌گويد، مسئله واقعی اين است كه چند چيز را می‌توانيد در شبكه و آدرس‌های مجزا برنامه دهيد. مقياس‌پذيری چالش بزرگی را در فضای آدرس دهی ايجاد می‌كند. بياييد به جای انتظار و بحران هم اكنون به IPV6 رو آوريم.