kala-tamin بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp


بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxpبررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp
در صورتیکه شما هم می خواهید از ویندوز XP به ویندوز ویستا مهاجرت کنید. بهتر است تفاوتهای این دو سیستم عامل را به طور کامل بدانید تا بتوانید با خیال راحت این کار را انجام دهید. در این مقاله شما از جنبه های مختلف با تفاوتهای این دو سیستم عامل آشنا خواهید شد.
بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp

امنیت
ویندوز XP:
ویندوز XP از همان ابتدا دارای یک سیستم دیواره آتش بسیار ساده و ابتدایی اما کارآمد بود که در صورت استفاده می توانست تا حدود زیادی جلوی ویروس ها ، کرم ها و نفوذ هکرها را بگیرد. با ورود SP2 این دیواره آتش قویتر شد و تبدیل به یک برنامه امن در برابر خطرات اینترنت گردید. اما هنوز هم این قسمت از ویندوز نتوانسته دارای امکانات کامل یک دیواره آتش حرفه ای شود. به همین دلیل خیلی از حرفه ای ها ترجیح می دهند از یک برنامه دیواره آتش حرفه ای تر استفاده کنند.

ویندوز ویستا:
به نظر می رسد ویستا دیواره آتش را بازهم تقویت کرده است. البته در اصل دیواره آتش در ویستا همان برنامه ای است که در SP2 استفاده شده است. البته با کمی تغییرات که کار آن را بهتر کرده است. اما بدون شک بازهم حرفه ای ها ترجیح خواهند داد از یک برنامه حرفه ای تر استفاده کنند.
در این ویندوز، IE 7 بسیار امن� تر معرفی شده و قسمت فیلتر anti-pishing آن کارآمد توصیف شده است، اما طبق آخرین گزارش ها فعال کردن این قسمت سرعت وبگردی را به شدت کاهش می دهد و در بعضی از مواقع باعث فیلتر شدن سایت های امن نیز می شود. به نظر می رسد این امکان جدید هم راه زیادی تا کامل شدن در پیش دارد.
قسمت کنترل و مدیریت اکانت ها در ویندوز ویستا نیز به سیستم جدید user account control مجهز شده است. یکی از اشکالات این قسمت این است که در صورت فعال بودن، برای کوچکترین تغییرات سیستمی نیز به شما اخطارهای لازم را خواهد دادو ممکن است بعد از مدتی به دلیل اعصاب خردکنی از خیر آن نیز بگذرید.
اگر تا اینجا دلیلی برای رفتن به سوی ویندوز ویستا ندارید، بهتر است نگاهی هم به قسمتی به نام randomization بیندازیم. در این قسمت برای اینکه جلوی نفوذها و تغییرات خرابکارانه گرفته شود، حافظه و قسمت هایی از تنظیمات ویندوز به صورت تصادفی پیکربندی می شوند. به همین دلیل هر ویندوز ویستا دارای قسمتهای منحصر به فردی خواهد بود که با دیگر ویندوزهای ویستا متفاوت است. این قسمت از سیستم امنیت ویندوز ویستا، یکی از جدیدترین و مشخص ترین قسمتهایی است که ممکن است بسیار کارآمد باشد.
ودر آخر، کدهای سیستمی ویندوز ویستا به کمک قسمتی به نام PatchGuard در برابر خرابکاری محافظت می شوند. طبق آخرین اعلام مایکروسافت این سیستم به طور پیش فرض در ویستا 64 بیتی موجود است و نسخه های 32 بیتی فاید آن هستند. اما نگران نباشید شاید در اولین سرویس پک ویندوزهای 32 بیتی نیز به آن مجهز شوند.

کاربران خانگی
ویندوز XP:
همانطور که می دانید از نظر سرگرمی و کاربران خانگی ویندوز XP دارای امکانات بسیار مناسبی برای کارهای مختلف از جمله مالتی مدیا است. شما با این ویندوز و بدون نیاز به برنامه های جانبی دیگر می توانید اغلب فایل های صوتی و تصویری را اجرا کنید. در صورتیکه باز هم امکانات اولیه ویندوز XP برایتان کافی نیست، می توانید از نسخه Media Center استفاده کنید که بهترین امکانات را برای چند رسانه ای دارد.


ویندوز ویستا:
یکی از کارهای مناسب در این زمینه، برنامه گرفتن امکانات Media Center� در اغلب نسخه های ویندوز ویستا به صورت پیش فرض است. در این نسخه اشکالات قبلی برطرف شده و امکانات جدید و جالبی به ان اضافه شده است.
همچنین نسخه جدید Windows Media Player می تواند اغلب فرمت های شناخته شده صوتی و تصویری را اجرا نماید.

رابط گرافیکی کاربر
ویندوز XP:
با اینکه ظاهر XP و رابط گرافیکی آن در ابتدا بسیار جذاب به نظر می آمد اما اگر مقایسه ای جزئی انجام دهید، تغییرات بسیار کمی نسبت به ویندوز 2000 در آن ایجاد شده است و اگر آن را با رابط گرافیکی موجود در Mac os X مقایسه کنید بسیار ابتدایی و مسخره به نظر می رسد.

ویندوز ویستا:
ویندوز ویستا بسیار چشمگیرتر از ویندوز XP است. شاید بازهم اینگونه عنوان شود که Mac os X نسبت به ویستا نیز برتری دارد، اما بسیاری از امکانات جدید ویستا را در هیچ سیستم عامل دیگری نمی توان پیدا کرد. برای نمونه می توان به آیکون های سه بعدی، پنجره های شیشه ای و یا سیستم دسکتاپ سه بعدی یا Aero اشاره کرد که هر کدام زیبایی ها و جذابیت های خاص خود را دارند.
با وجود اینکه کامپیوترها و لب تاپ های قدیمی امکان اجرای Aero را ندارند، کامپیوترهای جدید می توانند این امکان ویستا را به راحتی اجرا کنند.
همچنین دسکتاپ شامل یک قسمت به نام SideBar و یا نوار کناری خواهد بود که بسیاری از کارهای شما را به طرز حیرت آوری ساده خواهد کرد.

کنترل والدین
ویندوز XP:
ویندوز XP از این نظر به هیچ وجه حرفی برای گفتن ندارد. بدون برنامه های جانبی ممکن است توسط والدین خریداری شده و روی ویندوز XP نصب شوند، خود ویندوز نمی تواند کار خاصی در بازداشتن کودکان از ورود به سایت های غیر مجاز انجام دهد.

ویندوز ویستا:
این ویندوز دارای یک سیستم تقریبا کامل در این زمینه است که شما را از خرید نرم افزارهای دیگر بی نیاز می کند. والدین می توانند به کمک این امکان کودکان خود را از دیدن سایت های غیر مجاز بازدارند و حتی با آمار دقیق این قسمت بفهمند که کودکانشان سعی داشته اند از کدام سایت ها بازدید کنند و یا از کدام سایت ها بازدید کرده اند. این کنترل منوط به اینترنت و ایمیل نمی شود و حتی والدین می توانند اجازه انجام بازیهای خاص و یا کار با برنامه های خاص را به کودکان خود ندهند. به نظر می رسد لا اقل در این ویندوز خیال والدین از بسیاری از چیزها راحت خواهد شد.

شبکه
ویندوز XP:
ویندوز XP دارای قسمت set up wizard برای شبکه های کوچک است که با وجود کارامد بودن از بعضی جهات ناقص بوده و هنوز هم شما برای نصب شبکه ها و به خصوص شبکه های بی سیم باید دارای اطلاعات فنی خوبی باشید.

ویندوز ویستا:
در ویستا سعی شده است که کار نصب شبکه اعم از شبکه های سیم کشی شده و بی سیم به ساده ترین صورت ممکن باشد و شاید اغراق نباشد اگر گفته شود که نیاز به اطلاعات فنی زیادی نیز ندارد و همه می توانند شبکه های مورد نیاز خود را به کمک این سیستم عامل ایجاد کنند.


منبع: pcnewsعمليات نجات يك لپ‌تاپ خيس

1:

ویدا خانوم از شما متشکرم !

خیلی خوشحالم شاهد حضور مجدد شما هستم !


اندر فواید لینکوس برای لپ تاپ

2:

مرسی
شما لطف دارید روشنک عزیز


مقایسه پیشرفت ویندوز با لینوکس

3:

خیلی ممنون...
واقعا ماکروسافت ترکونده با این ویندوز


از چه نرم افزارهایی استفاده می کنید؟

4:

بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp -------- بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp
وقتي ايشانندوز ايشانستا را هستارت مي‌زنيد، منايشان شيك برنامه‌ها جلب نظر مي‌كند.


6 تفاوت لپ تاپ و نت بوک
اين منو همان سبك ايشانندوز اكس‌پي را دارد، اما اينترفيس اون ساده‌تر و نظام‌يافته‌تر هست.

كنترل پانل ايشانندوز در نماي كلاسيك اون.


پدر رايانه جهان درگذشت ...
كنترل پانل ايشانستا كامل‌تر هست و گزينه‌هاي جديدي مثل Sidebar Properties و Windows Defender در اون ديده مي‌شود.

بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp------------ بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp
نمايي از نوار جديد Sidebar در ايشانندوز ايشانستا كه دسترسي به برخي امكانات سيستم‌عامل را آسان‌تر مي‌كند.


هندي‌ها خدمات پشتيباني مايكروسافت را به دست گرفتند
اين نوار به صورت كشايشاني باز و بسته مي‌شود.

چيدمان سه بعدي پنجره‌ها يك افكت جديد بصري در دسكتاپ ايشانستا هست كه جابه‌جايي ميان چند پنجره باز را آسان‌تر مي‌كند.


پردازنده جديد اينتل براي رايانه‌هاي شخصي 2011
لبه پنجره‌ها در اين حالت شفاف مي‌شوند.

بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp-------------- بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp

اين پنجره متعلق به Media Center يا مركز مالتي مدياي ايشانستا هست كه دسترسي مستقيم به گالري عكس‌ها، فايل‌هاي ايشانديو و كليپ‌هاي موسيقي را فراهم مي‌كند.
نمايي از بخش <سيستم و نگهداري> در كنترل پانل ايشانندوز ايشانستا.

اين بخش زير مجموعه‌اي از آيكون‌هاي كنترل پانل در نماي كلاسيك را دربرمي‌گيرد.


بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp ---------------بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp

ساعت و تقویم ویستا اینترفیس شیک و ساده ای دارد.

ساعت ویندوز ویستا را از طریق Sldebar می توانید در دسترس داشته باشید.

در ايشانندوز ايشانستا مي‌توانيد علاوه بر ساعت محلي خود، ساعت چند شهر ديگر را به انتخاب خود هموقت داشته باشيد.

در عصر اينترنت، اين قابليت سودمندي هست.نقل تصايشانري از ايشانندوز ايشانستا و آفيس 2007 .....ادامه

5:

ولی بهتره تا وقتی که داریورها اپ دیت نشده از ویندوز ویستا هستفاده نکنیم مگر اینکه یک سیتم بروزی خریداری کنیم

ممنون ویدا خانوم به خاطر توضیحاتتون

6:

من که هستفاده کردم مشکلی نداشتم ..حالا به مرور موقعيت کنم مطالب جدیدتری میذارم

روزنامه جام جم چند وقت پیش مقاله زیر رو نوشته بود ..بد نبود
--------------------------
بررسی امکانات موجو در ویندوز وستا وxp:حتما تا به حال برايتان پيش آمده که به دنبال درايور براي محصولي باشيد.

با هستفاده از ايشانندوز ايشانستا اين امکان را داريد که درايور محصول موردنظر خود را در اين سيستم عامل جستجو کنيد يا اين که بتوانيد با هستفاده از سرايشانس به روز رساني ايشانندوز اون را از طريق اينترنت دريافت کنيد.

همينطور لازم هست بدانيد به مرور وقت درايور قابل پشتيباني در ايشانندوز ايشانستا افزايش خواهد يافت.

در وبلاگي که به منظور آشنايي با سيستم عامل ايشانندوز ايشانستا در نظر گرفته شده هست.

جيم آلچين ، مدير تيم تحقيقاتي ايشانندوز ايشانستا که در بخش توسعه اين سيستم عامل نيز فعاليت مي نمايد ، با اشاره به اين ايشانژگي عنوان کرد که ايشانندوز ايشانستا بيش از هر ايشانندوز ديگري که تا به امروز در بازار عرضه شده هست ، داراي قابليت پشتيباني از درايورهاي سخت افزاري هست.

در حالي که کاربران هميشه منتظر نسخه هاي جديد درايورها از سايشان توليدنمايندگان هستند تا کارايي دستگاه هاي جانبي و امکانات جديد اونها را بهبود بخشند ، فراهم کردن امکان هستفاده از هزاران درايور ايشانژه ايشانستا از طريق خدمات به روز رساني ايشانندوز ، اين واقعيات را تسهيل مي نمايد و ديگر نيازي به نصب درايورهاي XP يا نسخه هاي قديمي ايشانندوز رايشان ايشانستا نخواهد بود و بنابراين کاربر در اين خصوص با مشکلي مواجه نخواهد شد.

مديرتحقيقاتي ايشانستا همينطور خاطرنشان کرد که از وقت ارائه نسخه نهايي ايشانندوز ايشانستا، تاکنون نزديک به 11700 درايور جمع آوري شده هست که به محض نصب يک قطعه سخت افزاري جديد رايشان رايانه ها ، ايشانستا اون را تشخيص داده و درايور مربوط به اون را نصب مي نمايد.

فرمودني هست با اين حال کاربر معمولا از درايور مخصوصي که به همراه سخت افزار جديد ارائه مي شود هستفاده مي نمايد.


7:

روز گذشته سیستم عامل ویندوز ویستا به وسیله سایت CNet در بخش کامپیوتر و سخت‌افزار نمایشگاه بین‌المللی محصولات الکترونیکی (CES 2007) به عنوان محصول برگزیده انتخاب شد.

از ویندوز ویستا به دلیل توسعه سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و نوآوری در بوجود آوردن تجربه راحت‌تر، ایمن‌تر و سرگرم‌نماينده‌تر برای کاربران تجلیل شد.

"مایک سیورت" نائب رئیس بخش بازاریابی موسسه مایکروسافت عنوان کرد: "این افتخار بزرگی هست که ویندوز ویستا به عنوان بهترین محصول در CES امسال معرفی شده هست."

وی اضافه کرد، توسعه و پیشرفت ویندوز ویستا نتیجه یک همکاری بی‌سابقه بین مایکروسافت، مشتریان و شرکای این شرکت هست كه این محصول با کمک میلیون‌ها آزمایش نماينده به صورت جهانی طراحی شد که در میان اونها 50 خانواده از هفت کشور جهان در این برنامه حضور داشتند.

بازده به دست آمده از این آزمایش برای توسعه و پیشرفت این محصول فوق‌العاده گرانبها بود و به همین دلیل هم ویندوز ویستا بهبود داشته هست.

در آماده سازی برای راه‌اندازی ویندوز ویستا، هزاران تولیدنماينده کامپیوتر و سازنده سیستم در سراسر جهان اماده می‌شوند تا کامپیوترهای شخصی که برای اجرای سیستم عامل جدید طراحی شده اند، ارائه نمايند.

با فرارسیدن 30 ژانویه که ویستا به صورت گسترده در دسترس برنامه خواهد داشت، بیش از 5/1 میلیون دستگاه دارای لوگویی خواهند بود که نشان از سازگاری و کارکردن اونها با ویندوز ویستا دارد و بیش از دو هزار محصول برای کمک به اتصال بهتر شبکه و اینترنت، سرگرمی‌های خانگی و انجام وظایف تجاری با سرعت‌تر، راحت‌تر و ایمن‌تر برای کار با ویندوز ویستا مجوز دریافت خواهند کرد.


8:

به نقل آژانس خبری پرشین هک،نسخه اثباتي (PoC ) اين اكسپلايشانت كه قابل اجرا در تمامي نسخه هاي ايشانندوز ، از جمله ايشانستا، مي باشد در اين سايت روسي در معرض عموم برنامه گرفت.

اين اكپسلايشانت كه براي بالا بردن حق دسترسي در ايشانندوز هستفاده مي گردد مايكروسافت را مجبور به اظهار نظر در مورد اون كرد.


Mike Reavey، مدير اجرايي مركز واكنش هاي امنيتي مايكروسافت، فراخوان نمود كه اونها به دقت پيگير اين مساله هستند.

به فرموده او، اين آسيب پذيري از
csrss.exe كه يكي از مهمترين فايل هاي Microsoft Client/Server Runtime Server مي باشد سوءاستفاده مي كند.
Reavey مي پذيرد كه اين نسخه اثباتي مي تواند دسترسي يك كاربر معمولي را رايشان ايشانندوز 2000 با SP4 ، ايشانندوز XP SP1 و SP2 ، ايشانندوز سرور 2003 SP1 و همينطور ايشانندوز ايشانستا بالا ببرد.
او در اين زمينه مدعي مي شود :« من مي دانم كه اين آسيب پذيري در ايشانندوز ايشانستا وجود دارد اما هنوز معتقدم كه ايشانستا امن ترين سيستم عاملي مي باشد كه تا امروز توليد شده هست!»
تا امروز، مايكروسافت هنوز هيچگونه اصلاحيه اي براي اين آسيب پذيري رايشان ايشانستا ارائه نكرده هست.
به فرموده يكي از توليد كننده هاي اونتي ايشانروس ، Trend Micro، آسيب پذيري هاي 0-day در ايشانستا به قيمت 50 هزار دلار در شبكه هاي زيرزميني هكر ها به فروش مي رود كه البته شنيدن اين سخن براي مايكروسافت بسيار سخت هست .
اين اولين آسيب پذيري در ايشانستا مي باشد كه به طور عمومي نسخه اثباتي اون منتشر شده هست اما اين اكسپلايشانت 0-day مي تواند يكي از چندين اكسپلايشانتي باشد كه در فروش حراجي هاي Tokyo-based Trend Micro به فروش مي رود.
به فرموده Raimund Genes ، مدير سايت Trend Micro، فروش يك آسيب پذيري بسته به نوع اون و ميزان نفوذپذيري و اهميت اون بين 20 تا 30 هزار دلار به فروش مي رود.


55 out of 100 based on 50 user ratings 75 reviews