kala-tamin * مــــــوزه لــــــــوور*


* مــــــوزه لــــــــوور** مــــــوزه لــــــــوور*
موزه لوور،

محل نگهداری نزدیک به 6000 تابلوی نقاشی اروپایی است که از اواخر سده سیزدهم تا میانه*های سده نوزدهم میلادی، گردآوری شده اند. بر پایه گزارش مدرسه عالی نقاشی فرانسه، این موزه قصد بازتاب فرهنگ هنر اروپا را نیز داشته است. خاستگاه آن به آغاز سده شانزدهم میلادی باز می گردد، ولی از آغاز سده هفدهم، رونق اصلی خود را پیدا کرد. در پایان دوره لویی چهاردهم، وجود 1478 تابلوی نقاشی از آثار استادان بزرگ آن را به یکی از ثروتمندترین مجموعه*های آن زمان اروپا، تبدیل کرده بود. در سال 1793 میلادی، زمانی که موزه هنر در لوور افتاح شد، مجموعه*ای از نقاشی های آکادمی سلطنتی و تندیس ها و تابلوهای مهاجرین سیاسی و کلیساها که مصادره شده بود، به این موزه افزوده شد. به خاطر آسانی در کار بازدید کنندگان، آثار هنری در سال 1794 میلادی، از دید مکتب های ملی، سازماندهی شدند. از آن پس، گونه*ای سیاست در گردآوری و افزایش آثار هنری در مجموعه، شکل گرفت. خرید و اهدای آثار به موزه، این مجموعه را از دید تابلوهای نقاشی، بسیار غنی کرده بود. در سال 1986 که موزه ارسی شکل گرفت، بیشتر آثار هنری پس از سال 1848 را از لوور بیرون و به امپرسیونیست های این موزه جدید پیوستند. از آن پس، مجموعه*های موجود در موزه لوور، در طبقه دوم دوباره سازماندهی شدند.


* مــــــوزه لــــــــوور*19 واقعیت جالب در مورد ژاپن که نمی دانستید

1:

جاي خالي يك لبخند در لوور


* مــــــوزه لــــــــوور*

در يكي از سرسراهاي بزرگ موزه لوور در پاريس يك جعبه بزرگ شيشه اي به ابعاد ۲‎/۵*۳ متر برنامه دارد كه هميشه عده زيادي براي ديدن اونچه درون اون هست جمع شده اند.


بزرگترین کشتی بزرگ دنیا + كلي عكس
دما و رطوبت اين جعبه ضدگلوله هميشه تحت كنترل برنامه دارد و سالي يكبار واقعيات دروني اون مورد بازبيني كلي برنامه مي گيرد.


زیباترین استخرهای دنیا
تمام اين اقدامات به علاوه تدابير ايشانژه امنيتي براي حفظ و نگهداري معروفترين تابلايشان نقاشي جهان ـ موناليزا و يا لبخند ژوكوند ـ انجام مي شود.


غار ملیسانی یکی از زیباترین غار های دنیا
لئوناردو داايشاننچي در اين تابلايشان نقاشي رنگ روغن لبخند جادايشاني موناليزا را بر رايشان يك صفحه چوبي به ابعاد ۵۳*۷۷سانتيمتر به تصايشانر كشيده هست.


رویایی‌ترین خانه دنیا
داايشاننچي ايتاليايي كه بسيار به اين تابلو علاقه داشت اون را هيچ وقت از خودش جدا نمي كرد.


خطرناکترین بازار جهان
وقتي كه داايشاننچي دعوت فرانسواي اول پادشاه فرانسه براي زندگي در اين كشور را پذيرفت، لبخند ژوكوند نيز توسط فرانسوا خريداري شده و جزو مجموعه آثار هنري فرانسه برنامه گرفت.


فصل داغ‌گردشگری
اگرچه لبخند خاص موناليزا اين تابلو را به حد كافي معروف كرده هست، اما در سال۱۹۱۱ميلادي اتفاق ديگري باعث شد لبخند ژوكوند عنوان معروفترين و خبرسازترين اثر هنري دنيا را به خود اختصاص دهد.


مکانی که مایل نیستید ببینید
در بيست و يكم اوت سال۱۹۱۱ميلادي (سي ام مرداد۱۲۹۰شمسي) ايشاننچنزو پروجيا يكي از كاركنان ايتاليايي لوور كه معتقد بود موناليزا به كشورش تعلق دارد، اون را به راحتي از موزه خارج كرد!
البته موناليزا در اون وقت به كسي فروخته نشد.

اما كسي كه پروجيا را به اين سرقت تشايشانق كرده بود با همكاري يك نقاش كپي ساز، شش كپي موناليزا را به جاي تابلايشان اصلي به شش كلكسيونر طماع فروخت.

از اونجا كه همه مي دانستند تابلايشان اصلي به سرقت رفته هست، كسي به هايشانت تابلوهاي جعلي شك نكرد وهمه اونها مبالغ هنفرمودي براي خريد كپي ها پرداختند.

در هر حال جاي موناليزا تا دوسال در موزه لوور خالي بود.

در سال۱۹۱۳ وقتي كه پروجيا قصد داشت موناليزا را به يك دلال آثار هنري در فلورانس بفروشد دستگير شد و اين تابلايشان نقاشي ايشانژه به جايگاه قبلي اش در لوور بازگشت و پس از اون تدابير خاصي براي مراقبت از اون اعمال گرديد و اما ديگر وقايع جالب توجه اين هفته عبارتند از:
* هفدهم اوت:۱۹۶۱ عمليات ساخت ديوار برلين بين بخشهاي شرقي و غربي آلمان آغاز شد و در روز هجدهم اوت همان سال به پايان رسيد.
* هجدهم اوت:۱۹۳۳ رومن پولانسكي كارگردان معروف سينما به دنيا آمد.
* بيست اوت:۱۷۹۱ آلاسكا كشف شد.
* بيست و يكم اوت:۱۸۴۱ پرده كركره توسط جان همپتون اختراع شد.
* بيست و دوم اوت:۱۸۶۵ اختراع صابون مايع در امريكا به ثبت رسيد.
* بيست و سوم اوت:۱۶۱۷ اولين خيابان يكطرفه در لندن ايجاد شد.
* بيست و سوم:۱۹۶۰ بزرگترين قورباغه جهان به وزن ۳‎/۳كيلوگرم در گينه هستوايي صيد شد.


2:

سفالينه هاي زرين فام موزه هاي ملي ايران و لوور فرانسه مورد مطالعه برنامه گرفت

براي اولينبار و به منظور تعيين مكان دقيق ساخت سفالينه هايي با لعاب زرين فام، ايشانژگيهاي فني ونقشمايه هاي محلهاي اكتشاف، سفالينه هاي موجود در موزه ملي ايران و لوور با عنوان "پروژه بررسي لعاب زرين فام" از سايشان كارشناسان بخش اسلامي در موزه ياد شده و دانشكده باستان شناسي بردو كشور فرانسه مورد مطالعه برنامه گرفت.


زهـره روحـفر مـسئول موزه دوران اسـلامي با اعـلام اين خبر فرمود: در اولين مرحله اجرايي اين پروژه مشترك قـرارگرفته نـتايج بدست آمده با نتايج تـحقيقاتي كه بـخش دوران اسـلامي در سال 1379 با همكاري ساوقت انرژي تركيبات لعاب سفالينه هاي زرين فام بدون در نظر گرفتن محل اكتشاف يا دوره اونها در فرانـسه نيز مورد بررسـي اتمي به عمل آورد يكسان بوده هست.


* مــــــوزه لــــــــوور* بخش اسلامي موزه ملي ايران به منظور شناخت دقيقتر از نحوه ساخت لعاب زرين فام و نيز تاريخ گذاري دقيق سفالـينه هاي زريـن فـام تحقيقات مشتركي را از سال 1379 با همكاري ساوقت انرژي اتمي آغاز كرده هست.


به فرموده روحفر مرحله دوم و سوم پروژه مشترك ايران فرانسه كه در آينده اي نه چندان دور به اجرا در خواهد آمد شامل بـررسي و آزمـايش سـفالـينه هاي زرين فـام با در نـظر داشـتن مـحل اكتشاف اونها و نيز آزمايشهايي با تـوجه به دوره تـاريخي سـفالينه هاي زرين فام خواهد بود.


به نقل واحد اطلاع رساني ساوقت ميراث فرهنگي كشور، مجموعه سفالينه هاي زرين فام از گونه هاي نفيس و بسيار با ارزش در ميان ظروف سفالين دوره اسلامي هست كه درخشندگي و طيف رنگي مايل به طلايي اين ظروف اونها را به زرين فام معروف ساخته هست.تـكنيك بـسيار بالاي اسـتفاده شده در سـاخت اين لـعاب كه از قرنـهاي نـخستين اسلام در هنر

سفالگري رايج بوده يكي از موضوعات مورد مطالعه و پژوهش محققين، كارشناسان و اهل فن بوده هست.ساخت سفالينه هاي زرين فام به طور مشخص سه دوره تاريخي شامل قرنهاي سوم وچهارم، پنجم تا نهم و قرنهاي دهم تا دوازدهم را دربر مي گيرد.نقوش اين سفالينه ها را نقشهاي انساني، گياهي، حيواني به همراه كتيبه تشكيل مي دهد.ري، كـاشان، سـاوه، گـرگان، تـخت سـليمان از جـمله مـراكز ساخت اين ظروف در ايران بودند.

سفالينه هاي زرين فام علاوه بر ايران در كشورهاي مصر و عراق نيز ساخته مي شدند.


* مــــــوزه لــــــــوور*

موزه لوور پاريس روز پنجشنبه 27 ژانايشانه يك مجسمه نيم تنه از آثار فرانتز زوار مسر اشميد مجسمه ساز اتريشي قرن هجدهم ميلادي را در جريان يك حراج موسسه ساتبيز نيايشانورك به رقم بي سابقه 4 ميليون و 830 هزار دلار خريداري كرد.


به نقل راديو بين المللي فرانسه ، موزه لوور پاريس اين مجسمه نيم تنه از آثار فرانتز زاور مسراشميد را در حراج ساتبيز نيايشانورك به مبلغ بي سابقه 4 ميليون و 830 هزار دلار خريد كه رقم پرداختي 10 برابر بيشتر از قيمت پايه اين مجسمه بود.


موسسه حراج ساتبيز نيايشانورك خاطرنشان كرد اين بالاترين مبلغي هست كه تاكنون براي خريد يكي از آثار اين هنرمند سبك باروك قرن هجدهم ميلادي و نيز براي يك مجسمه اين دوره پرداخت شده هست.
اين مجسمه جزو يك سري شامل 43 مجسمه نيم تنه تحت عنوان «سرهاي شخصيت ها» بود كه توسط مسراشميد در سال هاي دهه 1770 ميلادي ایجاد شده بودند.


3:

* مــــــوزه لــــــــوور** مــــــوزه لــــــــوور*

4:

* مــــــوزه لــــــــوور*

* مــــــوزه لــــــــوور*


* مــــــوزه لــــــــوور** مــــــوزه لــــــــوور*

5:

الهام جان ممونم خانومي مرسي

6:

خواهش مي كنم عزيزم


62 out of 100 based on 37 user ratings 862 reviews