kala-tamin يه اطلاعاتي در مورد رشته مكاترونيك ميخواستم؟


يه اطلاعاتي در مورد رشته مكاترونيك ميخواستم؟سلام...

يه اطلاعاتي در مورد رشته مكاترونيك ميخواستم(هر اطلاعاتي از پايه)، اصلا چه درسهايي رو بايستي براش گزروند؟ (براي ارشد) بازار كار و آينده اش تو ايران چجوريه؟ اصلا همچين رشته اي بيرون از ايران هم كاربرد داره؟

ممنون ميشم اگه اطلاعاتي داريد در اختيارم بزاريد.چه دانشگاه هایی در ایران در رشته پزشکی دوره تخصص و فوق تخص دارند؟؟

1:

من راهنمای آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی رو دارم البته مال سال 84 هستش.


لطفا مرا راهنمایی کنید : حقوق / *مدیریت اجرا یا پروژه.

دروس آزمون «مکاترونیک» ایناس:

 1. زبان عمومی و تخصصی
 2. زیاضیات: عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل و آمار
 3. سه درس از دروس زیر
  1. دینامیک
  2. کنترل
  3. هوش مصنوعی
  4. مدارهای منطقی و ریزپردازنده
  5. الکترونیک 1و2
  6. برنامه نویسی و الگوریتم


وقتی که من لیسانس بودم تازه داشتن درباره این حرف میزدن.


تا چه رتبه ای در کشور می شود در یکی از رشته های پزشکی/دندانپزشکی/داروسازی قبول شد؟
ترکیبی هست از مهندسی برق و مکانیک و کامپیوتر

دکتر جبه دار که ازش تعریف میکرد.


تخمین دانشگاه گیلان


ولی فکر نمی کنم داخل ایران به این زودیا بگیره.


✔ بانک کارنامه کنکور سراسری [بحث ، مشاوره ، تخمین رتبه و...]
مثل مهندسی پزشکی.

ارادتمند


سوال در مورد موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی شهاب دانش

2:

فعلا که مسول تحقیقاتی این رشته دکتر رستمیه
در مورد رشته چند جا مثل ماشین سازی تبریز این رشته رو تا سطح کاردانی گذاشت بعد ........!
خدا کنه پیشرفت بکنه


مهندسي نرم افزار شبانه

3:

اميرجان من ليست درسهايي رو كه تايشان ارشد ميخونند رو فرمودم نه مواد امتحاني براي شركت در اين رشته رو

اين رشته مثل اينكه قبولي براي ارشدش راحت تره...


کمک در مورد انتخاب رشته
و تعداد درسهايي رو كه ميخواي امتحان بدي تقريبا نصف درسهايي هستش كه بايستي براي رشته هاي ديگه مثل نرم افزار،هوش مصنوعي،معماري و...

بدي...
همينطور تعداد شركت كنندگانش هم خيلي خيلي كمتر از رشته هايي هستش كه فرمودم براي همين اطلاعات بيشتري ميخواستم تا انتخاب درستي داشته باشم براي ارشد...

مرسي

4:

سلام داش اشكي جان

اين موارد رو پيدا كردم.
اگر باز هم مطالب بيشتري بود برنامه مي دم اينجا.

پايدار باشي

=================
واژه مكاترونيك در سال ‪ ۱۹۶۹‬توسط يكي از مهندسان ارشد شركت ژاپني ‪ Yaskawa‬ابداع شد و به عنوان يك نام تجاري انحصاري در سال ‪ ۱۳۷۱‬به ثبت رسيد.در سال ‪ ۱۹۸۲‬شركت مذكور تصميم به صرفنظر از حق انحصاري خود گرفت و از اون به بعد اين واژه به صورتي روزافزون و فراگير مورد هستفاد هست.واژه مكاترونيك از تلفيق واژه‌هاي مكانيك و الكترونيك گرفته شده اما امروزه مفهومي گسترده تر را در بردارد.بر پايه نقل خبرنامه علمي مكاترونيك ايران ،مكاترونيك در واقع فلسفه‌اي جديد براي طراحي و ساخت سيستم‌هاي مكانيكي تحت فرمان هست به عبارت ديگر مكاترونيك تجميعي هم افزايانه بين تخصص هاي مهندسي مكانيك، مهندسي كنترل، مهندسي نرم افزار و برق هست.امروزه زمينه تخصصي مكاترونيك در همه جاي جهان شناخته شده رشته تحصيلي مكاترونيك از دوره‌هاي كارشناسي تا دكتري در بسياري از دانشگاه هاي جهان ارايه مي‌شود.تعداد مجلات علمي و كنفرانس‌هاي مختص رشته مكاترونيك نيز به صورتي فراگير در حال گسترش هست در حوزه صنعت نيز شركت‌هاي عظيم بين‌المللي با بهره‌گيري از تخصص اقدام به توليد و عرضه محصولاتي كرده كه هرگز سابقه نداشته هست.طيف اين محصولات از دوربين‌هاي پيشرفته، روبات‌هاي انسان گونه، دستگاه هاي پزشكي و خودروهاي هوشمند گرفته تا محصولات بديع نظامي و هوافضايي در همه جا قابل رايشانت هست.رشته مكاترونيك در ايران و بسياري از كشورهاي جهان با نام علم روباتيك در هم آميخته هست در واقع روبات‌ها يكي از جلوه‌هاي كلاسيك محصولاتي هستند كه برپايه علم مكاترونيك طراحي و ساخته مي‌شوند.با اين توصيف علم مكاترونيك در ايران نيز سابقه‌اي ‪ ۱۵‬تا‪ ۲۰‬ساله دارد در برخي از دانشگاه‌هاي كشور ما نيز رشته مكاترونيك به عنوان يكي از گرايش هاي مهندسي‌هاي مكانيك يا برق ارياه مي‌شود و با توجه به كاربرد روزافزون محصولات پيچيده و مركب در صنايع كشور، ضرورت ايجاد ساختارهاي جديد براي توسعه دانش مكاترونيك و تربيت نيروهاي متخصص روزآمد از اهميت ايشانژه اي برخوردار شده هست.دانشگاه تبريز نيز اقدام به ايجاد قطب علمي مكاترونيك كرده كه عده اي از هستادان و محققان اون دانشگاه در اين خصوص مشغول به فعاليت هستند.


5:


6:

اين هم خبري در مورد راه اندازي اين رشته براي اولين بار در كشور؛

رشته ي جديدي هست مكاترونيك

موفق باشي

تهران- پايگاه خبري كار ايران

مديركل آموزش فني وحرفه اي هستان يزد فرمود: رشته مكاترونيك كه در مورد طراحي و كاركرد روباتهاست، براي اولين بار دراستان يزد در سال 86 راه اندازي مي شود.
به نقل ايلنا، "ناصر احمدي" درجمع كاركنان و مربيان مركز شماره 2 امام حسين ( ع) يزد اضافه کرد: در سال 86 براي اولين بار در هستان يزد رشته مكاترونيك در مركز امام حسين (ع ) يزد راه اندازي خواهد شد.
مدير كل آموزش فني وحرفه اي هستان يزد فرمود: در راستاي اهداف آموزشي ساوقت وارايه آموزش هاي روز دنيا، رشته مكاترنيك كه در مورد طراحي و كاركرد روباتهاست، براي اولين بار دراستان يزد در سال 86 راه اندازي مي شود.


7:


8:

در حال حاضر در ایران بازار خوبی نداره و به فکر هستخدام نباش بیشتر روی فعالیت های شخصی خودت باید تکیه داشته باشی

9:

چطور ؟
يعني الان تو ايران ناشناخته هستش ،يا اصلا هستخدامي براي اين رشته يا كارهاي مرتبط باهاش وجود نداره؟

10:

ربات امدادگر زلزله رو که بچه های مکا ترونیک تبریز ساخته بودند تو مسابقات جهانی مدال گرفته بود مصاحبهشو تو شبکه یک نشون داده بود چیز خفنی بود

11:

مكاترونيك چيست؟
-------------------------------------------------------------
اين سوالي بود كه من از googele پرسيدم واو اين جواب رو داد
------------------------------------------------------------------------
تا اوايل دهه 1980 مكاترونيك تنها به مكانيزمهاي الكتريكي اطلاق ميشد.

در اواسط دهه 1980 اين موضوع به علم مهندسي در مرز مشترك الكترونيك و مكانيك فرموده مي شد.

اما امروزه اين واژه، محدوده عظيمي از تكنولوژيهاي مرتبط با مكانيك، الكترونيك و نرم افزارهاي كامپيوتري يا تكنولوژي اطلاعات را در بر مي گيرد.

به عبارت بهتر مکاترونيک شاخه ای از علوم مهندسی هست که در ارتباط با ترکيب علوم مکانيک، الکترونيک، کنترل و کامپيوتر بحث می کند.
------------------------------------------------------------------------
منبع:
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تازه كار

12:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
---------------------------------------------------------------------------
من اين سايت را براي شما پيدا كردم و اميد وارم كه به دردتان بخورد
----------------------------------------------------------------------------
تازه كار

13:

رشته ی مهندسی مکاترونیک چیست

مكاترونيك یعنی تلفيق مكانيك و الكترونيک

امروزه كمتر محصول صنعتى را مى توان يافت كه تركيبى از حوزه هاى مختلف مهندسى نباشد.

اگر بيشتر به محيط زندگى خود و محصولاتى كه در زندگى روزمره از اونها هستفاده مى شود دقت كنيم، از ساعت مچى ديجيتالى تا ماشين لباسشايشانى در آشپزخانه، خودروى شخصى يا عمومى كه با اون به محل كار مى رايشانم، چاپگرها و اسكنرها در محيط ادارى و غيره، همگى نمونه هايى از تركيب حوزه هاى مختلف مهندسى و به خصوص مكانيك و الكترونيك هست.

اگر هم با محصولات جديدتر صنعتى آشنا باشيم، تجميع نرم افزار و سخت افزار كامپيوتر با حوزه هاى فوق را به وضوح مى توان در بسيارى از محصولات از جمله ماشين هاى لباسشايشانى و خشك كن جديد هوشمند، دوربين هاى خودتنظيم، روبوت هاى صنعتى، خودروهاى مجهز به سيستم ترمز ضدقفل، ديسك درايوهاى كامپيوتر، فرهاى مايكروايشانو، تلفن هاى همراه، سيستم پخش ديجيتال، محصولات دفاعى مدرن و تجهيزات پزشكى شناسايى كرد كه مثال هايى از تركيب حوزه هاى مهندسى مذكور هست.

در واقع، پيشرفت روزافزون علوم فناورى اطلاعات، الكترونيك به خصوص الكترونيك قدرت، ريزپردازنده ها و همينطور سيستم هاى هوشمند، به همراه نياز روزافزون به توليد محصولات صنعتى با كيفيت بهتر، هزينه كمتر و وقت توليد كوتاه تر، افق جديدى را در طراحى و ساخت محصولات الكترومكانيكى، به همراه آورده هست.

اين فناورى كه برپايه تجميع مهندسى مكانيك، الكترونيك، كامپيوتر و سيستم هاى كنترل هست، مكاترونيك ناميده مى شود.

اين واژه تركيبى از دو بخش «مكا» مخفف مكانيسم و «ترونيك» مخفف الكترونيك هست.

واژه مكاترونيك براى اولين بار در اواخر دهه ۶۰ ميلادى توسط يك مهندس ژاپنى، كه در زمينه كنترل كامپيوترى موتورهاى الكتريكى در شركت ياسكاوا الكتريك تحقيق مى كرد معرفى شد.

تاكنون تعريف هاى گوناگونى از مكاترونيك ارائه شده هست كه مهمترين اون عبارت هست از: «يك تركيب هم افزايانه از مهندسى مكانيك، الكترونيك، كامپيوتر، سيستم هاى كنترل و فناورى اطلاعات در طراحى و ساخت محصولات و فرآيندهاى صنعتى با دقت بالا».

در واقع مكاترونيك يك تفكر جديد در طراحى و توليد محصولات صنعتى هست كه به مهندسان اجازه مى دهد تا با يكپارچه سازى حوزه هاى تخصصى ياد شده، از اولين مراحل طراحى و توليد، به ایجاد محصولاتى با كيفيت بهتر، قابليت اعتماد بالاتر، هزينه كمتر و در وقت كوتاه تر، بينديشند.

عناصر اصلى يك سيستم مكاترونيكى عبارتند از فرآيند مكانيكى يا الكترومكانيكى، حسگرها، محركه ها، ريزپردازنده ها و نرم افزار كنترل كننده سيستم.

در طراحى كلاسيك، اجزاى مختلف يك سيستم به طور جداگانه طراحى شده و سپس تجميع صورت مى گيرد ولى در مكاترونيك، اجزاى مكانيكى و الكتريكى به همراه هستراتژى كنترلى از ابتدا به صورت يك سيستم يكپارچه در نظر گرفته مى شوند و اين به معناى مهندسى هموقت در طراحى هست.

نكته مهم در اينجا تفاوت مهندسى الكترومكانيك با مكاترونيك هست.

در مهندسى مكاترونيك، با اون كه عموماً با سيستم هاى الكترومكانيكى سروكار داريم، نكته پايه ى در حاكميت هموقت بودن طراحى، يكپارچه سازى و حتى بهينه سازى هست، در حالى كه مهندسى الكترومكانيك لزوماً اين معنا را نمى دهد.

به عنوان مثال، در تفكر مكاترونيكى ديگر جايز نيست يك سيستم را از ابتدا طراحى كنيد بدون اونكه به هستراتژى كنترلى اون انديشيده باشيد.

در اينجا ممكن هست اين سئوال پيش بيايد كه منظور از يكپارچه سازى چيست؟ به طور كلى بايد فرمود كه يكپارچه سازى در دو بعد مطرح هست: طراحى و توليد.

در مرحله طراحى اجزا، اگر هماهنگى با ساير اجزاى سيستم در نظر گرفته شود قطعاً نتايج بهترى در پى خواهد داشت.

به طور كلى، روند طراحى مكاترونيكى با تحليل بازار و نيازهاى مشترى آغاز و سپس مشخصات مورد نياز محصول برپايه تحليل هاى انجام شده، تعيين مى شود.

با آغاز روند طراحى، مرزهاى بين حوزه هاى گوناگون مهندسى كم رنگ شده و يكپارچه سازى اين حوزه ها ضرورى مى نمايد چرا كه محدوديت ها و تصميم گيرى ها در يك حوزه در واقع تابعى هست از محدوديت ها و تصميم گيرى ها در حوزه هاى ديگر.

به عنوان مثال در بحث كنترل موتورهاى الكتريكى، امروزه ديگر براى كاهش وقت و هزينه توليد و بهبود كيفيت، طراحى موتور و درايو الكتريكى و كنترل كننده ديجيتال و حسگرها، همگى با هم در نظر گرفته مى شوند.

يكى از مسائل صنعتى _ تحقيقاتى، روش هاى كنترل سرعت بدون هستفاده از حسگرهاى سرعت، به منظور كاهش هزينه هست، يعنى يك موتور الكتريكى را به يك مهندس كنترل مى دهند تا يك كنترل كننده سرعت بدون هستفاده از حسگر سرعت، طراحى كند.

كارهاى زيادى در اين زمينه انجام شده ولى سپس مدت ها به اين نتيجه رسيده اند كه بهتر هست از همان ابتدا، هنگام طراحى موتور الكتريكى، هستراتژى كنترل بدون حسگر در نظر گرفته شود، يعنى موتور را طورى طراحى كنيم تا كنترل اون بدون حسگر خارجى تا حد زيادى آسان شود.

واضح هست كه اين يكپارچه سازى باعث كاهش هزينه و وقت توليد محصول صنعتى خواهد شد.
بعد ديگر يكپارچه سازى، در مرحله توليد هست.

شماى كلى يك سيستم كلاسيك الكترومكانيكى شامل فرآيند مكانيكى، محركه ها و حسگرها و همينطور پردازشگر اصلى هست.

در واقع الگوريتم كنترلى در پردازشگر اصلى اجرا مى شود.

بسيارى از فرآيندهاى صنعتى كلاسيك در قالب فوق نمايش داده مى شوند.
در سيستم هاى مكاترونيكى، يكپارچه سازى اجزا در مرحله توليد، به دو روش انجام مى شود: يكپارچه سازى سخت افزارى و يكپارچه سازى نرم افزارى.

در يكپارچه سازى سخت افزارى، فرآيند مكانيكى به همراه حسگرها، محركه ها و پردازشگرها، به عنوان يك سيستم جامع در نظر گرفته مى شوند.

در اينجا معمولاً خود حسگرها و يا محركه ها داراى پردازشگرهاى محلى هستند كه عموماً به اونها حسگرها و يا محركه هاى هوشمند اطلاق مى شود.

در اينجا اجزاى سيستم داراى ارتباطات محلى بوده كه اين ارتباطات، معمولاً از طريق خطوط ارتباطى باس يا به صورت بى سيم هست.

در يكپارچه سازى نرم افزارى، يك سيستم نظارتى يا به عبارتى كنترل كننده مركزى، به منظور مديريت كل فرآيند، تشخيص خطا و بهينه سازى، بر كل سيستم نظارت مى كند كه در واقع به معناى پردازش اطلاعات در يك سطح بالاتر هست.

معمولاً اين سيستم نظارتى يك سيستم هوشمند هست كه اين امر تصميم سازى براى بهبود عملكرد سيستم فيزيكى را قابل اجرا مى سازد.

در اينجا مى توان به اين نكته پى برد كه يكى از دلايل منحصر به فرد بودن محصولات مكاترونيكى، به كارگيرى قدرت محاسباتى بالا در ایجاد سيستم هايى هست كه داراى كيفيت و قابليت اعتماد بسيار بالا هستند.
• محصولات مكاترونيكى : فناورى مكاترونيك در بسيارى از زمينه ها كاربرد روزافزونى پيدا كرده هست كه در اينجا به بعضى از اونها اشاره مى كنيم.

در صنايع خودروسازى، هستفاده از موتورهاى با كنترل الكترونيكى به جاى كنترل كننده سنتى اون يعنى كاربراتور، باعث بهبود عملكرد موتور و كاهش مصرف سوخت و آلودگى شده هست.

همينطور سيستم ترمزهاى ضدقفل، سيستم تهايشانه هواى اتوماتيك، فرمان هاى با كمك الكتريكى _ هيدروليكى، خودروهاى الكتريكى _ تركيبى و… از ديگر كاربردهاى فناورى مكاترونيك در صنايع خودروسازى هستند.

در زمينه محصولات صنعتى با مصارف خانگى، مى توان به ماشين هاى لباسشايشانى و يا خشك كن جديد اشاره كرد كه عملكرد اونها با هستفاده از كنترل هوشمند به منظور مصرف بهينه انرژى، صرفه جايشانى در مصرف آب و همينطور افزايش كيفيت، بهبود فراوانى يافته هست.
در محصولات صنعتى با كاربرد ادارى، مى توان به چاپگرها و اسكنرهاى ليزرى، دستگاه هاى كپى ديجيتال و يا ديسك درايوهاى جديد اشاره كرد كه از جمله محصولات مكاترونيكى هستند.

در زمينه صنايع دفاعى مى توان به سيستم هاى هدايت موشك و يا سلاح هاى هوشمند اشاره كرد.

همينطور از ديگر محصولات مكاترونيكى، دوربين هاى خودتنظيم، ماشين هاى لوازم كامپيوترى و روبوت هاى صنعتى هستند كه تاثير فراوانى در كاهش هزينه و وقت توليد و بهبود كيفيت محصولات توليدى گذاشته اند.
• آموزش مكاترونيك : با توجه به گسترش نياز روزافزون صنعت به هستخدام نيروهاى ماهر در مهندسى مكاترونيك، تربيت نيروى انسانى در اين زمينه بيش از پيش اهميت يافته هست.

نكته مهم و پايه ى در آموزش مكاترونيك اين هست كه يك مهندس مكاترونيك بايد داراى تخصص هاى چندحوزه اى باشد، بدين معنا كه تسلط به اصول پايه ى مهندسى مكانيك، الكترونيك، كامپيوتر و كنترل، براى او ضرورى هست چرا كه بايد قابليت طراحى در حوزه هاى مختلف و در نهايت تجميع و يكپارچه سازى اين حوزه ها را داشته باشد.

هم اكنون در تعداد قابل توجهى از دانشكده هاى مهندسى برق و مكانيك در دنيا، گرايش مكاترونيك در سطوح كارشناسى و بالاتر ايجاد شده هست.
هسته اصلى محتوى آموزشى مهندسى مكاترونيك، تركيبى از دروس پايه ى گرايش هاى سيستم هاى كنترل، الكترونيك، كامپيوتر و مهندسى مكانيك هست

منبع :
انجمن تخصصی رباتیک
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

14:

سلام دوست عزیز
تا اونجا که من میدونم مکاترونیک عبارتند از الکترونیکی کردنه ماشین هایه مکانیکی
حالا بقیه ی ماجرا رو خودت حدس بزن

15:

سر فصل های برنامه نویسی و الگوریتم و زبان عمومی و تخصصی این رشته را میخوام
برنامه نویسی و الگوریتم همون طراحی الگوریتمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

16:

سلام،
اگه کسی %های قبولی در ارشدرا دررشته مکاترونیک داره یا رشته مکاترونیک قبول شده %هاشو بزاره ممنون می شم.

17:

مکاترونیک تلفیق چهار رشته ي مهندسي مكانيك - الكترونيك -كنترل و كامپيوتر هست.

این رشته سعی بر اون دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستمهای تشکیل شده از اجزای مکانیکی - الکترونیکی - کنترلی و نرم افزار داشت_مکاترونیک"]دانشگاه واترلو[/URL] با توجه به تولید دستگاههای هوشمند، به این رشته نياز بسیاری پیدا کرد.

امروزه از لوازم خانگی، خودروها تا صنایعی مثل پالايشگاه-نيروگاه-پتروشيمي و سیمان نیز از کاربردهای این علم هستفاده می نمايند.

این رشته به سه گرایش رباتيك - اتوماسیون خطوط تولید و رابط انسان ماشین تقسیم می گردد.


در حقیقت توسط این علم می‌توان سیستم‌های مکانیکی را به صورت هوشمند درآورد.

سیستم‌های ترمز ABS در اتومبیل، دستگاههای CNC و کلیه سیستم‌های اتوماسیون را می‌توان از نمونه‌های بارز این علم دانست.

این رشته از سال 1383 در دانشگاههای ایران تشکیل شده هست.اولین دانشگاه که این رشته را در ایران دایر کرده هست [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] می باشد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با بیشترین دانشجوی مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی در این رشته فعالیت گسترده ای دارد.

در [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نیز این رشته وجود دارد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نیز این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد انجام می کند.

با این تفاوت که به جای هستفاده از کنکور مکاترونیک، دانشجویان را با کنکور مکانیک گزینش می کند.
همينطور پرديس كيش دانشگاه شريف نيز دورههاي اين رشته را در سطح بسيار مطلوبي انجام ميكند.
واژه مکاترونیک
واژه مکاترونیک از تلفیق واژه های مکانیک و الکترونیک گرفته شده هست اما امروزه مفهومی گسترده تر را در بر دارد .

در واقع در مکاترونیک فلسفه ای جدید برای طراحی و ساخت سیستم های مکانیکی تحت فرمان وجود دارد.

به عبارت دیگر .

مکاترونیک، تجمیعی بهينه بين تخصص هاي مهندسي مكانيك، مهندسي كنترل، مهندسي نرم افزار و مهندسي برق مي باشد

در سنوات اخير به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی - تخصصی و ایجاد شبکه ارتباطی میان صاحب نظران، محققان و کارشناسان و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های مرتبط با علم مکاترونیک، انجمن مکاترونیک در ایران تشکیل گرديده هست .
امروزه زمینه تخصصی مکاترونیک در همه جای جهان شناخته شده هست .

رشته تحصیلی مکاترونیک از دوره های کارشناسی تا دکتری در بسیاری از دانشگاههای جهان من جمله دانشگاه هاي آلمان و در كشور عزيوقت ايران در دانشگاههاي خواجه نصیر طوسی و دانشگاه صنعتی شریف ارائه ميگردد.

تعداد مجلات علمی و کنفرانس های مختص رشته مکاترونیک نیز به صورتی فراگیر در حال گسترش هست .

در حــوزه صنعت نـیز شرکـت های بین المـللی با بهره گیری از این تخصص اقدام به تولید و عرضه محصولاتی کرده اند که طیف اون از دوربین های پیشرفته ، روبات های انسان گون،دستگاه های پزشکی و خودروهای هوشمند گرفته تا محصولات بدیع نظامی و هوا فضایی هست.
رشته مکاترونیک در ایران و بسیاری از کشورهای جهان با نام روباتیک در هم آمیخته هست در واقع روباتها یکی از جلوه های کلاسیک محصولاتی هستند که بر پایه علم مکاترونیک طراحی و ساخته می شوند.

با این توصیف، علم مکاترونیک در ایران نیز سابقه ای 15 تا 20ساله داشته .

و با توجه به کاربرد روزافزون محصولات پیچیده و مرکب در صنایع کشور، ضرورت ایجاد ساختارهای جدید برای توسعه دانش مکاترونیک و تربیت نیروهای متخصص روز آمد اهمیت ویژه ای پیدا کرده هست.
با توجه به ماهیت میان رشته ای دانش مکاترونیک و حجم وسیعی از تولیدات عملی کشور که عملا ارتباط مستقیمی با تخصص مکاترونیک دارند، تاسیس دوره های آموزشی مکاترونیک در فراز صنعت آیریا( نمایندگی فستو) به عنوان محملی برای تشویق و تسهیل تعاملات عملی و فناوری ضروری به نظر می رسید.

(از لحاظ بازار كار مي توان اين شاخه از مهندسي را جزو پر كاربردترين شاخه ي علوم دانست و داراي برد وسيع
كاري ميباشد)

18:

من فارق التحصيل ارشد مكاترونيك هستم.

اين رشته تو دانشگاه علم و صنعت با كنكور مكانيك گزينش مي شه و كنكور مستقل ندارد.

در واقع كساني كه ساخت و توليد قبول شوند مي توانند از بين دو گروه درسي كه ارائه مي شود يكي را انتخاب كنند.

يك گروه سيستمهاي توليد هست و گروه ديگر مكاترونيك.


اين رشته علي رغم چيزي كه اغلب امت فكر مي كنند چندان جديد هم نيست و رشته اي مثل كنترل و لوازم دقيق قبلا وجود داشته كه نزديك به اين رشته هست.


درسهايي كه به ما ارائه شد اينها بود:
رياضي مهندسي يشرفته
مكاترونيك 1 و 2
ميكروپروسسور
ارتعاشات پيشرفته
اندازه گيري الكتريكي
طراحي ماشين ابزار
كنترل
هيدروليك و نيوماتيك پيشرفته (بسته به موضوع پروژه)
روباتيك (بست به موضوع پروژه)
درسهاي كنترل (مقاوم، ديجيتال، بهينه، فازي، غير خطي و...) (بسته به موضوع پروژه)

البته اين درسها با اين پيش فرض ارائه شده كه بچه هاي ما ليسانس مكانيك داشته اند.
در بقيه دانشگاه ها مثل پلي تكنيك اين رشته كنكور جداگانه دانشجو مي گيرد.
در مورد ادامه تحصيل، زمينه وجود دارد.

هر چند در ايران دكتراي مكاترونيك ارائه نشده اما مي توان در رشته مكانيك يا برق (و يا شايد كامپيوتر) دكترا خواند و رايشان همين موضوعات كار كرد.

در خارج از ايران هم زمينه تحصيل بسيار زيادي وجود دارد اما باز هم ممكن هست اسم رشته مكاترونيك نباشد و در دانشكده مكانيك درس بخوانيد.

يك مهندس مكاترونيك قادر هست تا مديريت يك تيم طراحي كه در اون مهندسيني از رشته هاي مختلف مثل كنترل، مخابرات، الكترونيك، مخابرات، نرم افزار، سخت افزار و مكانيك باشند را بر عهده بگيرد و به نوعي زبان و نيازهاي هر يك را متوجه شود.

تخصص يك مهندس مكاترونيك در هر يك از اين رشته ها چندان نيست اما براي طراحي محصولي نظير يك روبات، يك دوربين فيلم برداري، سيستم ترمز Abs، ماشينهاي Cnc و هزاران محصول ديگر كه تنها ماهيت مكانيكي و يا الكترونيكي ندارند، مهندس طراح بايد اطلاعات وسيعي از كنترل، برق، مكانيك و كامپيوتر داشته باشد تا كل مجموعه به صورت بهينه طراحي شود.البته در عمل هر يك از بچه هاي ما رايشان يك زمينه خاص تخصص بيشتري پيدا مي كنند.


19:

من رشته کامپیوتر هستم و میخوام این رشته را امتحان بدم
رتبه و % هاتو اگه بگی ممنون میشم.


20:

همانطور كه فرمودم اين رشته تو علم و صنعت با كنكور مكانيك داشنجو مي گيره و براي شما كه كامپيوتر خواندي چندان مناسب نيست.

اما در دانشگاه هاي ديگر مثل پلي تكنيك كنكور جداگانه انجام مي شه و درسهايي كه تو كنكور مي آيد از هر سه رشته برق و مكانيك و كامپيوتره و مي تواني بينشان انتخاب كني.

مدار منطقي و كنترل و الكترونيك درسهايي هست كه براي رشته شما مناسب هست.

به نظر من اگر از درسهاي مكانيك چيزي نمي داني بهتره بي خود سراغش نري.
به رتبه و % كار نداشته باش.

خيلي سخت نيست.

تصميمت را بگير و با جديت تلاش كن.

قبول مي شي.
موفق باشي.


21:

این کنترل که تو کنکورش میاد چیه؟؟؟؟؟
کنترل صنعتی یا خطی؟؟؟؟؟؟؟؟
همونیه که تو کنکور برقم میاد؟؟؟؟؟؟؟؟

22:

تا جایی که من میدونم کنکور برق کنترل نداره؟

23:

كنترل خطي.
كنترل خطي درسي هست كه هم بچه هاي برق مي خوانند هم مكانيك و شيمي و بيشتر رياضي هست.


24:

سلام دوست عزیز fassih
من هم دانشجوی مکانیک جامدات هستم .

بسیار مشتاق ادامه تحصیل در این رشته در مقطع ارشد هستم
ولی مقدار بسیار کمی اطلاعات بدست اوردم.

طبق جستجو های من دانشگاه خواجه نصیر و علم و صنعت و تبریز
و ازد قزوین و علوم تحقیقات این رشته رو در مقطع ارشد ارائه میدن .


خوب حالا شما که خودتون کارشناسی جامدات بودید میشه بگید چند واحد جبرانی دادن بهتون در کل چند واحد داشتین ؟ چقدر طول کشید ؟ رتبتون چند بود؟ قبول شدنش چه شکلیاس سخته ؟
در مورد اینکه فرمودین تو علم و صنعت با ساخت و تولید پذیرش میشه ؟ سپس قبولی در ساخت و تولید در علم و صنعت انتخاب چگونه هست؟
و ...................هزاران سوال دیگر ؟؟؟؟؟؟؟؟
شما عظو تازه هستین و نمی توانم به شما پیغام دهم لطفا یا من تماس بگیرید
yahoo:agha_mohammad2005@yahoo.com messenger and mail box
skype : mute.scream
هر چه سریعتر لطف کنید و تماس بگیرید بیشتر سپاس گزار خواهم بود .

چون من وقت زیادی ندارم
منتظرم دوست عزیز

25:

لینک دانلود سرفصل های ارشد مکاترونیک:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

26:

با سلام

آیا صحت داره که رشته مکاترونیک از لیست رشته های شناور حذف شده و به گرایشی از رشته های مکانیک و الکترونیک تبدیل شده و به طور کلی تمامی ضرایب و سرفصل های آزمون ارشد اون تفاوت کرده به نحوی که دانشجوبان کامپیوتر نمی توانند در اون شرکت نمايند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

27:


نه، اينطور نيست.

وولف گانگ كه مدير عامل شركت وستو آلمانه تايشان همايشي كه چند روز پيش تايشان ايران داشت خيلي تاكيد ميكرد كه تحقيق كرده و بازار كار مكاترونيك در ايران فوق العاده ست.

در مورد بازار كارش من خيلي تحقيق كردم.

يك مهندس مكاترونيك عملا ميتونه كار يه مهندس مكانيك، برق و كامپيوتر رو انجام بده و بخاطر همينم همه جا دنبال يه همچين مهندس حرفه اي هستند.

در مورد بازار كارش خيالتون راحت باشه ولي آزمون ارشد مكاترونيك واقعا سخته.


28:

سلام سوال گذشته شما سوال امروز منه اگه ميتونيد من رو راهنمايي كنيد


77 out of 100 based on 62 user ratings 187 reviews