kala-tamin رمز همیشه شاد بودن مریل استریپ از زبان خودش


رمز همیشه شاد بودن مریل استریپ از زبان خودشرمز همیشه شاد بودن مریل استریپ از زبان خودش
مری لوئیز استریپ با نام هنری مریل استریپ ،متولد بیست و دوم ژوئن (اول تیرماه) سال 1944 منطقه ی سامیت ،نیوجرسی آمریکا.این بانوی بازیگر یکی از پر افتخارترین بازیگران جهان است.هفده بار نامزدی دریافت اسکار و سه بار دریافت این تندیس از افتخارات اوست. تنها کاترین هپبرن فقید با چهار تندیس اسکار از او پیشی دارد. مریل استریپ یکی از کم حاشیه ای ترین بازیگران هالیوود نشین است و اهل خانواده، کافه سینما گفتگویی با این بازیگر بزرگ برای علاقه‌مندان ایرانی سینما منتشر می‌کند که شامل سوال و جواب‌های غیرمنتظره‌ای با اوست:

رمز همیشه شاد بودن مریل استریپ از زبان خودش

خانم استریپ شما در خانه آشپزی می کنید؟
-بعضی شب ها شام می پزم بعضی شب ها نه.گاهی اوقات خوردن شام را که آغاز می کنم وطعمش را می چشم می گویم:«وای ،خدای من» و غذا را در سینک خالی می کنم.این کار را که انجام دادم می گویم:«پیتزا می خریم.تمام شد!» بعد می روم در اتاقم دراز می کشم و موسیقی «فانک» گوش می دهم.زمانی که بچه هایم خیلی کوچک بودند و سرکار می رفتم،کسی را برای آشپزی استخدام کرده بودم.درحال حاضر آشپز ندارم.سالهاست که دیگر ندارم و خودم آشپزی می کنم.اما در دورانی که فرزندانم خیلی کوچک بودند،توجه کردن به کارهای همه ی اعضای خانه در پایان روز و شام پختن کار بسیار دشواری بود .


خب ،غذای مخصوص امروز شما چیست؟
-این اواخر پاستا زیاد درست کرده ام.راحت است.طعم های مختلفی وجود دارد که می توانید با هم مخلوط کنید.پاستا می پزم چون بچه هایم این مدل غذا را دوست دارند و بارها و بارها ازم پاستا خواسته اند . این روزها دخترم پاستا با جعفری تازه،گل کلم،ترخون و ریکوتا سالاتا(نوعی پنیر) دوست دارد.گل کلم را می جوشانم ، سپس پاستا را به آن اضافه می کنم،آنقدر می جوشد تا عطرش ساطع می شود.بقیه مواد را تازه روی غذا می ریزم.

رمز همیشه شاد بودن مریل استریپ از زبان خودش

چطور می توانید حرفه بسیار وقت گیر(بازیگری) و وظایف مادری را یک کاسه کنید؟
-خوب،نخستین نکته، داشتن همسری ی نظیر است که سالها پیش او را یافتم و از این لحاظ خوش شانسم.در مرحله بعد باید طاقت فراوان و مهارت سازماندهی کردن بسیار خوبی داشته باشی.احساس می کنم که دارم تجارت خانه ای را مدیریت می کنم ، گرچه یک تجارت خانه هم ندارم.فقط برنامه ریزی،برنامه ریزی،برنامه ریزی است.


چه احساسی دارید که فرزندان تان مثل شما برنامه است وارد عرصه بازیگری شوند؟
-افتخار می کنم که دخترانم می خواهند بازیگر شوند.اما برای آنها می ترسم.چون زمانی که در مقام بازیگر«نقد» تان می کنند، نوشته،نقاشی یا کار را نقد نمی کنند ،شما را نقد می کنند!سخت است که نقد را در جایی نگه داشت که از آن آسیب نخوری.این هراس من برای فرزندانم است.ولی هرگز به آنها نمی گویم بازیگر نشوید.چون به نظر من بازیگری ،حرفه ایی شکوهمند است و من بخاطر همه آن چیزهایی که بازیگری فرصت بروزش را به من داد،سپاسگزارم.


تعبیرم این است که شما همیشه کاملا شاد به نظر می رسید.آیا واقعا شاد هستید یا پرسونای اجتماعی تان اینگونه است؟
همیشه شاد نیستم.مقابل رسانه های جمعی شادم.می توانم بی نهایت بداخلاق باشم،از همسرم بپرسید.(می خندد)


چه چیزهایی شما را خوشحال می کند؟
-چیزهایی که حقیقتا همه ما را شاد می کند،بسیار ساده اند:عشق،رابطه صمیمانه و غذا! و هرچیز دیگری-قدرت عامل تاثیر و توانایی. همه این عوامل می تواند بر آنچه در زندگی اهمیت دارد،غلبه کند.اما تا زمانی که شکمت سیر است وسرپناهی داری،اگر احتیاجات اولیه ات برآورده باشد،آنچه ما را بیش از هرچیزی خوشحال می کند،ساده خواهد بود.


آن نوع نگاه اغلب به شیوه تربیت آدم ها برمی گردد.آیا به مادرتان خیلی شباهت دارید؟
-مادرم شخصی بود که وقتی وارد اتاقی می شد ،آنجا را روشن می کرد.خیلی آسان با دیگران انس می گرفت،اشتیاق های ش را با لذتی بی کران با دیگران سهیم می شد.همیشه می خواستم بیش از آنچه هستم شبیه مادرم باشم.او را عمیقا تحسین می کردم و دوستش داشتم.مادرم انتخاب می کرد که بخش های خوب زندگی را ببیند و نمی خواست به آنچه اشتباه است و آنچه او را به عقب می راند یا هرچیز منفی توجه کند.


آیا در زندگی به کسی غبطه خورده اید؟
-اوه،آره!به جسیکا لنگ غبطه خوردم وقتی در «رویاهای شیرین»(کارل رایز،1985)نقش آفرینی کرد.فیلم بسیار معرکه ایی بود که جسیکا فراسوی واژه شگفت انگیز در آن ظاهر شد.آرزوی چیزهایی را دارم که نتوانسته ام داشته باشم .اما باید اعتراف کنم که موهبت های من بسیار عالی بوده پس شکایتی ندارم.


یکبار سوفیا لورن گفته بود از شما متنفراست چون نقش او را در «پل های مدیسن گانتی» با مهارت بازیگری تان از دستش ربودید.
-فکر نکنم سوفیا از من متنفر باشد چون نخستین بار در طول زندگی او را در مراسم اسکار سال 2011 ملاقات کردم و او یکی از بی نظیرترین آغوش ها را به من تقدیم کرد و خیلی خوشحالم کرد.یکی از علاقه مندان و تحسین کنندگان سوفیا هستم و همیشه هم بوده ام،همسرم هم همینطور.همسرم هرگز خاطره ی آن لحظه ایی که او از دریا بیرون می اید را از ذهنش پاک نکرده است.(لبخند می زند)


آیا از تصویرتان در مقام بازیگر درام های جدی راضی هستید؟
-در دوران کاری همیشه همه جور نقشی ایفا کرده ام.ولی هر فیلمی که نخستین بار ایفا کنید،مردم با ان شما را در خاطر می سپارند،شبیه نخستین تاثیری است که روی مردم می گذارید و با شما پیوند می خورد.نخستین فیلمهایی که بازی کردم درام بود اما در مدرسه بازیگری هرگز در نمایش های جدی و درام حضور نداشتم.نه، فقط یک نمایش جدی اجرا کردم. در «پدر»(استریندبرگ) نقش دختر جوان را بازی کردم.سه سال ، باقی نقش هایم کمدی بود.اما این مال آن دوران است.

meryl youth


شما با بهترین فیلمسازان هالیوود همکاری کرده اید. کارگردان محبوب تان کیست؟
-کارگردان محبوب ندارم. همانطور که رنگ محبوب، غذای محبوب ندارم. همه چیز را دوست دارم. فیلمسازانی بوده اند که از همکاری باهاشان لذت نبرده ام.اما در بیشتر موارد می دانم که در حرفه ام بی نهایت لوس شده ام چون با بهترین فیلمسازان تمام دوران همکاری کرده ام.


آیا کارگردانی هست که تا حالا با او همکاری نداشتی اما بسیار علاقه مندی با اوهمکاری کنی؟
-بله.مایلم مارتین اسکورسیزی برای یکبار هم که شده به یک کاراکتر زن در فیلمهایش علاقه نشان دهد.اما نمی دانم عمرم قد خواهد داد.فیلمسازان بی نظیر بی شمار دیگری هم هستند که دوست دارم دوباره با آنها همکاری کنم.اسپایک جونز را دوست دارم.عاشق همکاری با وس اندرسن شدم.اما من یک روباه(در انیمیشن آقای فاکس شگفت انگیز) بودم،دلم می خواهد روزی در نقش یک آدم جلوی دوربین او بروم.


ایا شما ،مریل استریپ بزرگ،از نقش ها ترس دارید؟
-نمی توانی نقش آفرینی کنی و بترسی. شما در کنفرانس مطبوعاتی می توانی بترسی.عصبی و مضطرب باشی. اما وقتی داری نقش آفرینی می کنی نمی توانی بترسی چون با این روش نقش آفرینی را درست انجام نمی دهی.


پس ابدا عصبی نمی شوی؟
-زمانی عصبی می شوم که باید فکر کنم که چرا عمدا در میان تعهدات کاری به خودم چندان استراحت نداده ام .بنا براین به یک مرخصی طولانی می روم و دوباره بازیگری را ازنو شروع می کنم.

کافه سینما83 out of 100 based on 73 user ratings 773 reviews