kala-tamin تولید ساختارهای مینی‌کلیه از سلول‌های بنیادی برای نخستین بار


تولید ساختارهای مینی‌کلیه از سلول‌های بنیادی برای نخستین بارتولید ساختارهای مینی‌کلیه از سلول‌های بنیادی برای نخستین بار
دانشمندان برای نخستین بار موفق به تولید ساختارهای "مینی‌کلیه‌" از سلول‌های بنیادی شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیماری‌های کلیوی موضوع حل‌نشده بهداشتی مهمی در سراسر جهان به شمار می‌آید.

زمانی که کلیه‌ها آسیب ببینند، به ندرت بازیابی می‌شوند و این موضوع نشان‌دهنده نیاز فوری به دانش بهتر در مورد توسعه و فیزیولوژی این عضو بدن است.

هم‌اکنون تیمی از محققان به رهبری دانشمندان موسسه مطالعات زیستی «سالک» پلت‌فرم جدیدی را جهت مطالعه بیماری‌های کلیوی ارائه داده‌اند.

این پلت‌فرم مسیرهایی نوینی را برای کارکردهای آتی در زمینه استراتژی‌های پزشکی احیا و کمک به بازیابی عملکرد کلیه ارائه می‌دهد.

برای نخستین بار، این محققان ساختار‌های کلیوی سه‌بعدی را از سلول‌های بنیادی انسان ارائه داده‌اند.

این دستاورد ساخت داروهای جدید جهت هدفگیری سلو‌ل‌های کلیوی انسان را به دنبال خواهد داشت.

دانشمندان پیش‌تر پیشگامان سلول‌های کلیوی را با استفاده از سلول‌های بنیادی ایجاد کرده بودند، اما محققان حاضر در سالک نخستین دستکاری سلول‌های بنیادی برای تشکیل ساختارهای سلولی سه‌بعدی شبیه به ساختارهای موجود در کلیه انسان را صورت دادند.

خوان کارلوس اسزپیسوا، پروفسور «آزمایشگاه بیان ژن» در این رابطه اظهار کرد: ما شیوه‌ای ساده و کارآمد را طراحی کرده‌ایم که امکان تبدیل سلول‌های بنیادی به ساختارهای سه‌بعدی (ureteric bud (UB را فراهم می‌کند. این ساختارها سپس به شکل سیستم جمع‌آوری‌کننده مجرا رشد می‌کنند.

این مطالعه برای اولین بار نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی قلب و نخاع (PSCs) می‌توانند به سلول‌های مشابه سلول‌های ureteric bud تبدیل شوند.

سلول‌های UB مراحل اولیه ارگان‌های تولیدمثل و ادرار در طول رشد و سپس تبدیل به مجرای دفع ادرار کلیه‌ها را شکل می‌دهند.

تکنیک تیم سالک می‌تواند پلت‌فرم قابل‌اعتمادی را برای شرکت‌های داروسازی و مطالعه درمان‌های دارومحور جهت مقابله با بیماری‌های کلیوی به دنبال داشته باشد.

جزئیات این مطالعه در Nature Cell Biology منتشر شد.تولید ساختارهای مینی‌کلیه از سلول‌های بنیادی برای نخستین بار71 out of 100 based on 51 user ratings 251 reviews