kala-tamin درمان جدید برای مبتلایان به سیروز کبدی با پمپ قابل شارژ


درمان جدید برای مبتلایان به سیروز کبدی با پمپ قابل شارژدرمان جدید برای مبتلایان به سیروز کبدی با پمپ قابل شارژ
درمان جدید برای مبتلایان به سیروز کبدی با پمپ قابل شارژ

محققان انگلیسی دستگاه جدیدی را طراحی و مورد آزمایش برنامه داده‌اند که پس از برنامه گرفتن در زیر پوست، اقدام به پمپاژ مایع جمع شده در شکم مبتلایان به سیروز کبدی کرده و آن را به مثانه منتقل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بیماری سیروز کبدی با عوارضی از جمله زردی پوست، ورم بدن و آب آوردن شکم همراه است و پیوند کبد تنها گزینه موجود برای این دسته از بیماران محسوب می‌شود.

در زمان بروز سیروز کبدی، عملکرد کبد و کلیه‌ها متوقف شده و مایع اضافی موسوم به «آسیت» در شکم جمع می‌شود؛ این میزان مایع علاوه بر تغییر ظاهر بیمار، بسیار دردناک است و بیمار باید بصورت هفتگی یا ماهانه با مراجعه به بیمارستان اقدام به تخلیه مایع کند.

محققان موسسه کبد و سلامت دستگاه گوارش در بیمارستان رویال فری لندن دستگاه جدیدی را طراحی کرده‌اند که زیر پوست شکم برنامه داده شده و اقدام به تخلیه مایع می‌کند.

دستگاه «Alphapump» یک پمپ کوچک است که به دو لوله کوچک متصل می‌شود؛ با کمک یک لوله، مایع اضافی از شکم پمپاژ شده و لوله دیگر این مایع اضافی را به مثانه منتقل می‌کند که در نهایت با ادرار از بدن خارج می‌شود.

این پمپ قابل شارژ بر روی هشت بیمار مبتلا به سیروز کبدی در بیمارستان رویال فری لندن در حال آزمایش است؛ درحالیکه با روشهای متداول هر دو هفته یکبار حدود 20 لیتر مایع از شکم بیمار خارج می‌شود، این دستگاه کوچک می‌تواند هر 15 دقیقه تا 15 میلی لیتر مایع را تخلیه کند.

این مسئله باعث افزایش حجم ادرار بیمار می‌شود، بنابراین امکان خاموش کردن دستگاه در هنگام شب وجود دارد.

با کمک این پمپ امکان بازیابی و بهبود عملکرد کبد فراهم شده و نیاز به پیوند کبد برطرف می‌شود؛ در این شرایط کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و دیگر نیازی به مراجعه مستمر به بیمارستان نخواهد بود.69 out of 100 based on 24 user ratings 749 reviews